Home / VIDEO / „Sami swoi” – świat doskonałej komedii bliżej niż myślałeś!

 

„Sami swoi” to ulubiony film komediowy naszych rodziców, wujków i dziadków. Wszyscy Polacy, niezależnie od wieku, słyszeli o dwóch zwaśnionych rodach. To prawdziwa klasyka polskiego kina, która wymaga poznania i obejrzenia nawet, gdy rodowite produkcje nie za bardzo trafiają w nasz gust. Przedstawiamy krótki opis filmu „Sami swoi”.

“Sami swoi” film – czy warto oglądać?

Polski film komediowy pod tytułem „Sami swoi” powstał w roku 1967. Jego reżyserem został Sylwester Chęciński, a scenarzystą – Andrzej Mularczyk. Odtwórcami głównych ról w produkcji są: Wacław Kowalski, Władysław Hańcza, Zdzisław Karczewski, Jerzy Janeczek oraz Ilona Kuśmierska. „Sami swoi” w swojej pierwotnej wersji powstało w wersji czarno-białej i zostało „pokolorowane” dopiero w roku 2002.

„Sami swoi” film to opowieść o dwóch zwaśnionych rodzinach. Krótko po zakończeniu drugiej wojny światowej Kargulowie oraz Pawlakowie zostali zmuszeni do opuszczenia terenów Kresów Wschodnich i osiedlenia się na Ziemiach Odzyskanych. Podłoża kłótni rodzinnych należy się dopatrywać jeszcze w czasach przedwojennych, kiedy to Kargul zaorał ziemię o trzy palce za daleko na niekorzyść Pawlaków. Głowy dwóch rodów pokłóciły się tak bardzo, że Jan Pawlak pochwycił kosę i wymierzył ją w stronę Kargula, na skutek czego ten doznał ran. Z obawy przed konsekwencjami prawnymi sprawca wypadku ucieka do Stanów Zjednoczonych. Kiedy wraca okazuje się, że rodziny żyją w zgodzie, do czego przyczynił się ślub ich wspólnych dzieci.

Cała historia nie jest fikcyjna. Pierwowzorem dla Kazimierza Pawlaka, brata Jana Pawlaka, był wuj scenarzysty, Andrzeja Mularczyka. Rodzina Karguli to odzwierciedlenie rzeczywistej familii Dendrysów. Losy pierwowzorów zostały opisane przez Andrzeja Muralczyka w epopei „Każdy żyje jak umie”.

Gdzie można znaleźć “Samych swoich”?

Film „Sami swoi” dostępny jest w legalnej telewizji internetowej Ipla.tv. Obejrzymy go w dowolnym momencie i miejscu, ponieważ IPLA wymaga jedynie dostępu do Internetu. Możemy ją otworzyć w popularnych przeglądarkach internetowych i oglądać na ekranach: telewizorów z funkcją Smart TV, komputerów, tabletów i telefonów komórkowych. Oprócz tego, gdy pobierzemy darmową aplikację mobilną, to Ipla.tv umożliwi nam obejrzenie filmu bez dostępu do sieci.

IPLA to ogromne zbiory filmów, bajek, seriali i innych materiałów filmowych dla całej rodziny. Wszystkie zostały starannie wyselekcjonowane i pogrupowane tematycznie oraz według odpowiednich grup odbiorców. Większość materiałów filmowych w IPLI dostępnych jest bezpłatnie.

„Sami swoi” to zdecydowanie pozycja obowiązkowa dla każdego Polaka. To ważna część polskiej kinematografii. Chociaż dla najmłodszego pokolenia początkowo może wydawać się niezrozumiała i nieciekawa, to zapewne po kilkunastu minutach oglądania zmienią oni o niej zdanie. Ta produkcja jest zarazem jednym z ulubionych filmów starszego pokolenia. Ci mogą oglądać  ją wielokrotnie, chociaż większość dialogów znają już na pamięć.