Home / VIDEO / „Sęp” – fascynujące dzieło Eugeniusza Korina

 

„Sęp” to filmowy debiut cenionego reżysera teatralnego, Eugeniusza Korina. Jest on zarówno scenarzystą, jak i reżyserem filmu. Praca Korina nad scenariuszem trwała około trzy lata. Ścieżka dźwiękowa do produkcji należy niemal w całości do brytyjskiego zespołu muzycznego Archive. Stanowi to swoisty ewenement w historii polskiej kinematografii. W „Sępie” zagrali najlepsi polscy aktorzy, tacy jak Daniel Olbrychski, Michał Żebrowski czy Piotr Fronczewski. W filmie obraz doskonale komponuje się z dźwiękiem, tworząc spójną całość. Kim był tytułowy Sęp i na czym zbudowana została fabuła filmu?

tablet photo

„Sęp” – o zmaganiach utalentowanego policjanta

Początek filmu to scena, w której młody policjant próbuje nawiązać kontakt z obcą cywilizacją. Następnie mamy okazję być świadkami rozprawy sądowej, a po chwili dziki pościg za skradzioną karetką.

Tytułowy Sęp jest pseudonimem nadkomisarza Aleksandra Wolina, głównego bohatera filmu. Jest on człowiekiem o hardym charakterze, trudnym dla otoczenia, nieskorym do wyświadczania innym przysług. Wszystko zmienia się jednak w momencie, gdy poznaje Nataszę (w tej roli znakomita Anna Przybylska). Kobieta jest inna od tych, które dotychczas spotykał na swojej drodze.

Sępa wyróżniają wspaniałe zdolności dedukcyjne. Do zagadek kryminalnych podchodzi w kreatywny, nieszablonowy sposób, co pozwala mu uzyskiwać dobre wyniki. Jednak tym razem jego rozum wydaje się prowadzić go na manowce, a w pewnym momencie wpada wprost w pułapkę bez wyjścia. Policjant balansuje na granicy rozumu i namiętności, aż w końcu będzie musiał odpowiedzieć sobie na pytanie: czy jest coś cenniejszego niż ludzkie życie? Zda sobie sprawę z jego wartościowości, ale również niepewności i kruchości.

Thriller „Sęp” doskonale oddaje klimat gatunku, jakim jest dreszczowiec. Przez cały czas trzyma swoich odbiorców w napięciu, wytwarzając w ich głowie coraz to większe wątpliwości i trudniejsze pytania, na które natychmiast chcieliby uzyskać odpowiedź. Odbiór dzieła wzbudza przede wszystkim niepokój, ale nie zabraknie także chwil wzruszenia i zadumy, zwłaszcza pod koniec historii Sępa.

W filmie zagrała cała plejada znakomitych polskich aktorów, takich jak: Daniel Olbrychski, Michał Żebrowski, Anna Przybylska, Anna Dereszowska, Piotr Fronczewski, Andrzej Seweryn, Mirosław Baka, Paweł Małaszyński i inni. Odkrywają oni ciemne zakamarki ludzkiej duszy.

Nie tylko bardzo dobre kreacje aktorskie, ale również zdjęcia i oprawa muzyczna stoją na najwyższym poziomie. Nie bez powodu „Sęp” określany jest jako polski kryminał na hollywoodzkim poziomie.