Home / VIDEO / „Sęp” – polski dreszczowiec na hollywoodzkim poziomie

 

„Sęp” to debiut filmowy reżysera teatralnego Eugeniusza Korina. Jest on reżyserem i scenarzystą tego dzieła kryminalnego. Praca nad scenariuszem trwała przez około trzy lata. Korin daje nam możliwość obejrzenia dobrego dreszczowca, w którym obraz współgra z dźwiękiem i tworzy doskonałą całość. Niemal cała ścieżka dźwiękowa „Sępa” to najlepsze utwory cenionego brytyjskiego zespołu Archive. Zostały one w przemyślany sposób połączone z fabułą i rozgrywającą się w filmie historią. W thrillerze ujrzymy wspaniałe kreacje aktorskie sław polskiego kina, takich jak Daniel Olbrychski czy Michał Żebrowski. Za produkcję „Sępa” odpowiadają Klaudiusz Frydrych, Roman Gutek oraz Sylwia Wilkos.

tablet photo

„Sęp” – thriller na poziomie światowym

Głównym bohaterem historii jest tytułowy Sęp – pseudonim ten należy do policjanta, nadkomisarza Aleksandra Wolina. Sęp jest człowiekiem twardym, nieugiętym i  niechętnym do wyświadczania innym przysług. Zmienia się to jednak w momencie, gdy poznaje Nataszę (graną przez Annę Przybylską). Policjant odkrywa w sobie nieznane mu dotąd uczucia i emocje.

Cechą charakterystyczną głównego bohatera są jego niezwykłe zdolności dedukcyjne. Dzięki kreatywnemu podejściu do zagadek kryminalnych, zazwyczaj odnosi on sukcesy w śledztwach. Tym razem otrzymuje zlecenie dotyczące znikających nagle i bez śladu ludzi w centrum Europy. Okazuje się jednak, że będące dotychczas jego mocnymi stronami – rozum i zdolności dedukcyjne – tym razem nie zdają egzaminu. Sęp cały czas wydaje się podążać o krok za wrogiem, a w pewnym momencie wpada w pułapkę bez wyjścia. Tym samym z łowcy zamienia się w zwierzynę. Czy będzie w stanie stawić czoła siłom zła?

Policjant balansuje na granicy rozumu i namiętności. Poznaje mroczne zakamarki ludzkich dusz, odkrywa miejsca, w których ludzie prowadzą podwójne życie. Sęp będzie musiał odpowiedzieć sobie na pytanie: czy jest coś cenniejszego, a zarazem bardziej niepewnego niż ludzkie życie?

Kryminał „Sęp” trzyma w napięciu, zaskakuje zwrotami akcji, chwyta za serce, rodzi rozmaite pytania i wątpliwości. Innymi słowy: bardzo dobrze oddaje cechy przypisanego mu gatunku, jakim jest dreszczowiec. Widz od samego początku czuje się wciągnięty w intrygę i przez cały seans pragnie poznać odpowiedzi na wszystkie rodzące się w jego głowie pytania.

W filmie zagrało mnóstwo znakomitych, polskich aktorów. Wśród nich znajdziemy m. in.: Daniela Olbrychskiego, Michała Żebrowskiego, Annę Przybylską, Piotra Fronczewskiego, Pawła Małaszyńskiego, Annę Dereszowską, Andrzeja Seweryna, Mirosława Bakę i innych.